Giriş Yap

Hesabın yok mu? Şimdi Kaydol!

Şifremi unuttum?

Kayıt Ol

'Lütfen dikkat!' Bu bölümdeki bilgileri doğru ve eksiksiz giriniz. Yanlış girilen bilgiler tespit edilirse, hesabınız iptal edilir. Mail adresiniz onay maili geldiği için lütfen aktif kullandığınız maili giriniz.

Telegram Kanalları

Kanallar; çoklu kullanıcılara mesaj veya dosya göndermek için kullanılan bir telegram ortamı olarak adlandırılabilir. Telegram kanallarında sadece kanal sahibi ve kanal yöneticileri mesaj paylaşabilir ve silebilir, kanal aboneleri sadece mesajları görüntüleyebilir. Kanal sahibi ya da kanal yöneticisi tarafından silinen mesajlar tüm aboneler için silinmiş olur ve o mesaj bir daha görüntülenemez.

Telegram kanalları ile telegram grupları arasında ki fark; telegram grupları 200.000 kullanıcıya kadar sınırlı iken telegram kanallarında böyle bir sınır yoktur. Bir telegram kanalı sınırsız sayıda kullanıcıya ev sahipliği yapabilir. Bu kanala mesaj gönderimi yaptığınız zaman bu mesaj kişisel olarak değil, kanal imzası ile diğer okuyuculara ulaştırılır.

Gruplarda olduğu gibi kanallarda da grubu yönetmek, düzenlemek gibi işlemler için farklı yetkilere sahip ek yöneticiler atanabilir. Yöneticiler kanala yeni katılan birisinin o kullanıcının katılmadan önce ki mesajları okuyabilmesi gibi özellikleri aktif edebilir.

Yeni bir telegram kanalı oluşturmak için:

Ios: Yeni bir mesaj başlatın ve sohbetlerin sağ üst köşesindeki simgeye dokunun ardından ‘Yeni Kanal’ sekmesine basın.
Android: Sohbet ekranındaki kalem simgesine dokunun ve ardından ‘Yeni Kanal’ seçeneğini seçin.
Telegram Masa üstü Uygulaması: Alt menüdeki ‘+’ düğmesine dokunun ve daha sonrasında ‘Yeni Kanal’ seçeneğine dokunun.

Genel anlamda iki farklı adet telegram kanalı çeşidi vardır;

Genel Kanallar: Bu şekilde oluşturulan genel kanalların sabit bir ismi vardır, herkes kolaylık ile telegramda arama bölmesine kanalın ismini yazarak bulabilir. Ayrıca kanal yöneticileri bu kanallar için davet bağlantısı da oluşturabilirler. Çoğunlukla haber, gündem, borsa, siyaset gibi konuları barındıran kanallar bu gruba girerler.

Özel Kanallar: Bu şekilde oluşturulan kanallar ise arama kısmında bulamayacağınız ancak kanal sahibi tarafından gruba eklenmeniz durumunda kanal katılabileceğiniz daha özel içerikli kanallardır. Çoğunlukla aile, ikili ilişkiler, iş, şirket duyuruları gibi konuları barındıran kanallar bu gruba girerler.

Eğer genel bir telegram kanalı oluşturduysanız bu kanalınız için bir kullanıcı adı belirleyip kullanıcıların bu kullanıcı adını kullanarak kanalınıza katılmasını sağlayabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da kanalınız için bir davet bağlantısı oluşturup gerekli kişiler ile veya sosyal mecralarda bu bağlantıyı paylaşarak insanları kanalınıza davet edebilirsiniz.

Kanal sahibi; kanalda bir mesaj paylaşabilir, mesajları yok edebilir, kanala abone ekleyebilir, aboneleri ihraç edebilir, kanalın adını değiştirebilir, kanalın profil fotoğrafını değiştirebilir hatta kanalı tamamen yok edebilir. Kanal sahibi yönetimi kolaylaştırmak için kendisine bir yönetici de atayabilir veya mevcut yöneticileri gruptan atabilir.

Kanal yöneticileri ise; topluluğunuzu yönetmenize yardımcı olması için belirli ayrıcalıklara sahip kullanıcılardır. Güvenilir yöneticilerinizden kimlerin yeni kullanıcılar ekleyebileceğini, mesajları yönetebileceğini, üyeleri engelleyebileceğini, grup bilgilerini düzenleyebileceğini ve hatta yeni yöneticiler ekleyebileceğini seçebilirsiniz. Üyeleri gruplarından tamamen yasaklamak istemeyen yöneticiler, sorunlara neden olan davranışları durdurmak için artık kullanıcıların haklarını yarı yarıya kısıtlayabilirler. Kötü kullanıcıları salt okunur moduna sokabilir veya belirli bir süre için çıkartma veya medya göndermelerini engelleyebilirler.

Bir kanalda ki her gönderinin bir görüntülenme sayısı vardır. Eğer bu mesajlar iletilirse bile kopyalarının görüntülenme sayısı asıl görüntülenme sayısının üzerine eklenir. Bu çalışma prensibi sayesinde bir iletinin nihai toplamda ne kadar görüntülendiğinin takibini sağlayabilirsiniz. Fakat bu sayılar da bazı zaman yanıltıcı olabilir. Telegram çalışma mantığı sebebiyle bir kişi tarafından görüntülenen bir ileti, aynı kişi tarafından 4 gün sonra tekrar görüntülendiği takdirde yeniden görüntülenme sayısında bir artış olacaktır.

Gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan Telegram uygulamasının kullanıcısı sayısı ülkemizde milyonları aşmış durumda, bu kadar rağbet görmesinin sebeplerinden birisi de oldukça kullanışlı olan Telegram kanalları.

Telegram kanalları; sadece yöneticilerin mesaj paylaşabildiği abonelerin yalnızca gönderilen mesajları görüntüleyebildiği platformlardır. Genellikle son dakika haberleri, bülten, spor paylaşımları, borsa ve kripto para piyasaları, şifreli spor kanallarının içerikleri gibi paylaşımlar bulunur.

Özel yetkilere sahip yöneticiler tarafından paylaşılan içerikler internet ortamında ki güvensiz bilgi kirliliğinden daha sade olduğu için haber sitelerinden daha çok takip edilmekte ve güven sağlamaktadır.

Kısacası Telegram kanalları günümüzde oldukça işe yarar içerikler barındırmaktadır. Sizler de işe yarar Telegram kanallarından haberdar olmak için telegramgruplari.com adresimizi takipte kalın!

Telegram kanalları hakkında daha ayrıntıları bilgiler ve işe yarar telegram kanalları için telegramgruplari.com adresimizi takipte kalın!

Telegram Kanalları

Daha Fazla Görüntüle
83 Online